Film Pán prstenů: Společenstvo prstenu bude letos slavit 20 let od vydání

Pán prstenů je pro mnohé z nás synonymem pro žánr fantasy. Společenstvo prstenu je první díl této trilogie se na filmová plátna dostal již v roce 2001, letos tedy tento veleúspěšný snímek slaví 20. narozeniny.

Společenstvo prstenu

Zdroj: New Line Cinema

Zfilmování nezfilmovatelného

Podle opravdu velké řady lidí byla kniha Společenstvo prstenu pro film absolutně nezpracovatelná. Tyto názory ovšem vyvrátil režisér Peter Jackson. V roce 2002 byl na legendární Oscary tento snímek nominován hned ve 13. kategoriích a 4 dotáhl do vítězného konce. Snímek se natáčel v malebné krajině Nového Zélandu. Tento stát si z těchto lokalit později udělal turistický tahák, podobně jako kdysi Tunis ze Star Wars.

Zdroj: New Line Cinema

Děj plný tajemna a mytologie

Děj fantasy filmu Společenstvo prstenu se odehrává ve světě, který obývají všemožné rasy. Autor knižní předlohy J. R. R. Tolkien při tvorbě velice zohledňoval severské mytologické příběhy a tvůrčímu štábu se tuto atmosféru podařilo do filmy fantasticky zapracovat. Tím hlavním zde totiž je odvěký souboj mezi dobrem a zlem, mezi světlem a temnotou. Sauron (hlavní záporák) totiž vytvořil kouzelné prsteny, včetně jednoho hlavního, který ovládá všechny ostatní. O ten ovšem před tisíci let přišel, stejně jako o svojí fyzickou stránku. Ztracený prsten se ovšem nyní objevil a celým světem bude už brzy zmítat válka.

Zástupci „těch hodných“ tedy rozhodnou, že vládnoucí prsten musí být zničen. Má to ale jeden háček. Prsten může být zničen jenom vhozením do sopky, ve které byl vykonán, a která jen tak čirou náhodou leží uprostřed země nepřítele. Je ustanovena skupina 9 společníků, kteří mají splnit tento nadlidský úkol.

Zdroj: New Line Cinema

Tvůrčí štáb odvedl fantastickou práci

Režisérovi se podařilo nenásilně upravit děj knihy tak, aby do sebe vše skvěle zapadalo. Původní příběh musel být samozřejmě lehce zjednodušen, některé postavy byly vypuštěny, ale to se dá po shlédnutí lehce odpustit. Hrdinové totiž stále musí překonat obrovské množství překážek, urazit opravdu dlouhou cestu a svést řadu bojů. Vše je ve filmu ovšem perfektně rozprostřeno. Děj osípá a divák má neustále na co koukat a nad čím žasnout. Krásné lokality, až neuvěřitelně věrohodně vypadající hnusní skřeti, hobití chlupaté nohy a tak dále. A navzdory velkému množství postav vůbec nebudete mít problém se vyznat v tom, kdo je kdo.

Natáčení málem poznamenala smrt jednoho z herců

Společenstvo prstenu se skládá z 9 postav, které jsou nejenom různých ras, ale i jiných povah, předností i slabostí. A napříč dějem je to opravdu zdát, vše do sebe zapadá i díky kvalitním hereckým výkonům. Osobně nemám rád herce Elijaha Wooda, ale musím uznat, že jako hobit Frodo je v tomto filmu výborný. Orlando Bloom se zase díky roli blonďatého elfa stal pro mnoho dívek sex symbolem a řeči trpaslíka Gimliho, kterého ztvárnil John Rhys-Davies je drsný a zároveň k popukání. Jediný, kdo je poněkud zvláštní, je Viggo Mortensen jako Aragorn. Rozhodně tím nechci říct, že by zahrál svojí postavu špatně, jenom mi nějak trošičku nesedí.

Zdroj: New Line Cinema

Když už mluvíme o hereckých výkonech, jenom těžko by dnes šlo si představit čaroděje bez obličeje Iana McKellena. Mužští členové obecenstva zase určitě ocení krásu elfky Arwen, kterou si zahrála Liv Tyler. Jenom kdybyste náhodou nevěděli, Liv je dcera zpěváka hudební skupiny Aerosmith. A herecký výkon Seana Beana, alias Boromira, osobně dodnes považuji za nejlepší herecký výkon ve fantasy filmu.

Film Společenstvo prstenu měl málem dokonce velice smutnou dohru. Během natáčení bojové scény, kdy zápasí na konci filmu Viggo Mortensen jako Aragorn s velitelem Skurutů, bylo totiž v plánu, že kaskadér po herci dýku sice hodí, ale mine. Bohužel se tento kaskadér až příliš vžil do své role a zbraň hodil přímo po herci. Ten naštěstí instinktivně odrazil hod svým mečem. Podařilo se tak natočit scénu v podobě, která nebyla vůbec v plánu.

Zdroj: New Line Cinema

Nejlepší díl trilogie

Asi není potřeba hovořit o úspěších tohoto filmu. Podle mě jde o nejlepší snímek ze světa Pána prstenů. Jistě, nenajdete zde velkolepé bitvy tisícových armád, ale určitě si užijete napětí, budete mít strach a budete obdivovat krajinu Nového Zélandu. Naplno poznáte většinu postav, jejich motivace a vzájemné vztahy. Navíc, prakticky vše zde zahaluje jakési tajemno. To jsou věci, které mě osobně v dalších dílech trochu chybí a znovu jsem se jich dočkal až ve filmu Hobit: Neočekávaná cesta. Jo a letos bychom se snad mohli dokonce dočkat plánovaného seriálu od Netflixu.

Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Lepší obsah nikdo nemá: Disney+ už funguje v ČR a může porazit Netflix
Přitažlivé superhrdinky z filmového světa Marvelu
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Animované snímky, které i po letech zahřejí u srdce
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)