Když se řekne film s Audrey Hepburn, polovina z nás si okamžitě vybaví Snídani u Tiffanyho. Ta druhá část si vzpomene na snímek z roku 1953 s názvem: Prázdniny v Římě. Symbol ženské krásy a něžnosti Audrey zde zazářila po boku neméně slavného Gregory Pecka.
Věčné město vítá princeznu
Řím je na nohou. Na diplomatickou návštěvu sem dorazila princezna Anna z jedné maličkaté zemičky. Jenomže mladou princeznu státnické povinnosti spojené s cestováním po Evropě přestávají bavit. V italské metropoli Římě se rozhodne pro útěk. Chce poznat skutečný život a trošku si také užít všedních radostí. A tak narazí na novináře se jménem Joe Bradley. Joeovy úmysly ovšem, alespoň z počátku, nejsou nevinné. Spolu se svým kamarádem a fotografem Irvingem Radovichem (Eddie Albert) nutně potřebují narazit na opravdovou senzaci. A co by mohlo být čtenější zprávou, než krásná princezna na útěku? Joe se tedy rozhodne Anně ukázat krásy věčného města a ideálně toho i trochu využít. Jenomže nic není tak jednoduché, jak se na první pohled zdá.
10 nominací na slavné Oscary
O kvalitách této romantické komedie, která byla celá natočena ve slavném Římě, nejlépe vypovídá 10 nominací na Oskara. Sama Audrey Hepburn toto prestižní ocenění za ztvárnění hlavní hrdinky i obdržela. Musíme podotknout, že zcela oprávněně. V tomto snímku je naprosto odzbrojující. Její mužský protějšek Gregory Peck v roli Joea Bradleyho také jistě získal nepřeberné množství lidských srdcí. Herci jsou zkrátka silnou stránkou snímku Prázdniny v Římě.
Dramatické životní zvraty v zákulisí
Samotná Audrey Hepburn byla během natáčení filmu Prázdniny v Římě zasnoubená s podnikatelem Jamesem Hansonem. S jejím snoubencem se během natáčení velice spřátelil i Gregory Peck. Audrey jako svatební dar obdržela po natáčení řadu kostýmů a šperků své postavy, ale ke svatbě nakonec nedošlo.
Scénář romantické komedie Prázdniny v Římě má na svědomí Dalton Trumbo. Ten byl bohužel během natáčení na tzv. Hollywoodské černé listině, takže nebyl v původních titulcích vůbec uveden. Ačkoliv snímek žánrově spadá do kategorie romantická komedie, rozhodně nečekejte Happy End. Rozuzlení je totiž takové hořko-sladké, jako ze života. Možná právě proto se jedná o jeden z vůbec nejslavnějších a nejlepších filmů historie.