Moll Flandersová (1996) podle knihy od autora Robinsona Crusoe

Americko-irský snímek Moll Flandersová z roku 1996 režiséra Pena Deshama nabízí přes dvě hodiny napínavé a dramatické podívané. Jak by také ne, když je natočen na motivy románu autora Robinsona Crusoe – Daniela Defoe.

V 18. století nebyl život med

Příběh Moll Flandersové začíná v momentě, kdy černý „posel“ Hibble (Morgan Freeman) vyzvedává v londýnském sirotčinci asi desetiletou dívenku Floru s tím, že má za úkol jí přivézt ke své (poněkud tajemné) paní do Ameriky. Od tohoto momentu se začíná odvíjet děj příběhu, který Hibble předčítá malé Floře z deníku její matky. Ta začala svoji autobiografii psát po nedobrovolném odloučení od své dcerky se záměrem, aby se malá Flora jednou dozvěděla celou pravdu o jejím životě.

Moll Flandersová

Zdroj: Metro-Goldwyn-Mayers

Děj příběhu je vyprávěn v retrospektivě a začíná v Anglii osmnáctého století, narozením Moll Flandersové. K tomu došlo ve vězení. Moll, která se narodila ženě odsouzené k smrti, byla odtud předána na výchovu do katolického sirotčince. Vyrostla i přes přísné a předpojaté prostředí v dívku plnou ideálů a silného citu pro spravedlnost, vlastních názorů a pevných postojů. Právě pro svoji povahu se však Moll (Robin Wright) na toto místo příliš nehodí. Po konfliktu s knězem je poslána do dobročinné středostavovské rodiny na výchovu. Pokojný život jí ale není souzený, z rodiny je po nešťastné události, kterou nezavinila, odvedena a propadá se na pomyslné dno tehdejší společnosti – končí v nevěstinci.

Zdroj: Metro-Goldwyn-Mayers

V duchu historického realismu

Snímek Moll Flandersová je natočen velmi realisticky. Všechny dramatické scény věrně odhalují život anglické společnosti – pohledem těch nejubožejších. Režisér nic neskrývá – naopak otevřeností scén vtahuje diváka do děje a zarývá se pod kůži. Není těžké se do hlavní postavy vcítit a prožívat její pády i vzlety společně s ní. Kdo má rád historické romány, přijde si na své i tentokrát. Ne že by snad film nějak reflektoval historické události, dokonce i knihou Daniela Defoe je jen opravdu volně inspirován, můžeme si ale díky němu docela dobře představit, jak se tenkrát žilo, jak propastné byly rozdíly mezi lidmi nejnižší vrstvy a vyšší společnosti, jaká pravidla platila a jaké předsudky se ctily. A jak těžké bylo vystoupit z bídy ulice.

Zdroj: Metro-Goldwyn-Mayers

Naděje i kus romantiky

Vlastně se nemohu rozhodnout, kam snímek Moll Flandersová zařadit. Jeho děj je velmi dramatický a má skvělý spád. Drama to ale vyloženě není a ani nespěje k nutně temnému a špatnému konci. Řekla bych, že jeho dramatičnost spíše vytváří realistické vykreslení života na ulici v počátcích 18. století. Nabízí však divákovi také naději na lepší časy a notnou dávku romantiky, když hlavní hrdinka na čas zakotví v láskyplném opětovaném vztahu, ze kterého se narodí právě malá Flora. Ano, přijde další dramatický zvrat a do jejího života opět zasáhne smrt … to ale k životu té doby běžně patřilo.

Jak její příběh nakonec skončí, to se dozví divák i malá Flora až v samém závěru, kdy Hibble dočte deník její matky Moll až do konce a zároveň dorazí na panství své paní. Je třeba říci, že děj je napínavý, autentický a diváka zaujme a nenudí – přestože je dlouhý přes dvě hodiny, je plný zvratů a dynamičnosti. Morgan Freeman i Robin Wright jsou skvělí, stejně jako je výborná Stockard Channing ve „třetí hlavní roli“ majitelky nevěstince. Jen fanouškům knižní předlohy musím vzkázat, ať nečekají příběh, který znají z oblíbeného románu.

Nezapomenutelní princové z českých filmových pohádek
Kukačky – 13 dílů je málo
Pelíšky jsou už dlouhé roky nejvtipnějším filmem Vánoc
S čerty nejsou žerty (1984) – nesmrtelné kultovní hlášky
Rychle a zběsile (2001), aneb jak se zrodila legendární série
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Sestra v akci – hudební komedie se vším všudy
Hlava medúzy (2021) a kalich hořkosti vypitý až do dna
Film doslova zpodobňující sedm ctností – Shazam!
Přímo pekelná zábava s Hellboyem
Kingsman: Zlatý kruh (2017) – ještě o trochu absurdnější pokračování výborné špiónské komiksovky
Liga Spravedlnosti Zacka Snydera (2021) je neuvěřitelně jiná
Lepší obsah nikdo nemá: Disney+ už funguje v ČR a může porazit Netflix
Přitažlivé superhrdinky z filmového světa Marvelu
Francouzská revoluce (2020) – sex, násilí a něco jako upíři
Godzilla vs. Kong (2021) asi nejhorší díl monster série
Love and Monsters (Láska a příšery) překvapivě napínavé a zábavné postapokalyptické dobrodružství
Návrat do budoucnosti
Nadčasový, geniálně jednoduchý a inspirativní Návrat do budoucnosti
Matrix (1999) – legendární cyberpunkový snímek
Vetřelec
Vetřelec (1979) snímek který dodnes nahání hrůzu
Animované snímky, které i po letech zahřejí u srdce
Raya a drak (2021) – další asijská princezna od Disneyho
Disneyho princezny – znáte je všechny?
Film, který vám vysvětlí, jak funguje internet – Raubíř Ralf a internet (2018)