V roce 1999 uvedl americký režisér Stephen Sommers do kin kasovní trhák, natočený podle vlastního scénáře – první díl minisérie Mumie. A dobrodružný, fantastický, romantický i akční snímek typu „Indiana Jones“ u diváků právem zabodoval.
Sázka na jistotu
Děj Mumie začíná ve starověkém Egyptě koncem třináctého století. Manželka tehdejšího faraona Sethiho Anck su Namun (Patricia Velasquez) je svému muži nevěrná s veleknězem Imhotepem (Arnold Vosloo). Když je jejich zakázaný poměr odhalen, faraona zabijí a Anck su Namun spáchá sebevraždu, aby ochránila svého milence, pevně přitom věří, že Imhotep je schopen ji později oživit. Ten se skutečně o její oživení pokouší ve městě mrtvých, než se mu však rituál podaří dokončit, je odhalen Sethiho stráží. Duše Anck su Namun zůstává uvězněna v podsvětí a Imhotep je za trest zaživa mumifikován, proklet a pohřben v sarkofágu s masožravými brouky. Utíkají staletí, město mrtvých pomalu pohlcuje pouštní písek… Děj se posouvá do třicátých let dvacátého století, dává tušit minulostí poznamenaný, napínavý a lehce mysteriózní příběh, spolehlivě usadí napjatého diváka do křesla a příjemně podněcuje jeho fantazii …
Minulost & přítomnost
S přenosem děje do nedávné minulosti vstupují na scénu hlavní hrdinové. Krásná, chytrá, dojemně roztržitá knihovnice studující egyptologii Evelyn (Rachel Weisz) a její lehce potrhlý, konvencemi nepoznamenaný bratr Jonathan (John Hannah) zkoumají záhadnou mapu, kterou Jonathan ukradl americkému vězni Ricku O´Connelovi (Brendan Fraser). Ten tvrdí, že mapa ukazuje cestu k dávno ztracenému městu mrtvých – Hamunaptře. Další vývoj je nasnadě. Dojde k probuzení Imothepa i dávné kletby, která ho provází, cesty současných hrdinů s osudem dávných milenců se nebezpečně zkříží. Začíná boj o přežití i záchranu současného řádu, o navrácení mrtvých minulosti a podsvětí, kam patří …
Mumie na míru
Děj dvouhodinového filmu je napínavý, svižný, nemá žádná hluchá místa. Balancuje velmi zdárně na hranici vkusu, je plný vtipných situací i dialogů. Hlavní postavy jsou uvěřitelní lidé, kteří se ocitli v neuvěřitelné situaci a potýkají se s ní plni lidských slabostí i předností. Vzájemně se skvěle doplňují a diváka zkrátka baví. Kulisy i zvláštní efekty jsou „jako živé“, samotná mumie je mistrovský kousek společnosti Industrial Light & Magic, která k filmu vytvářela zvláštní efekty. Zajímavostí je, že film je vlastně moderním přepracováním snímku Mumie z roku 1932.
Režisér Sommers nebyl první volbou studia Universal, nicméně jeho vize nadchla studio natolik, že původní rozpočet zvedlo z 15 milionů dolarů na 80. Natáčení nepatřilo k těm jednoduchým, zejména sekvence točené v poušti byly komplikovány písečnými bouřemi a častými zraněními člen štábu, způsobenými pouštní havěti (hadi, jedovatí pavouci, škorpioni). Investice i náročná příprava se ale vyplatily. Čeká vás zábavná dvouhodinová podívaná, která klidně nadchne všechny členy rodiny natolik, že po závěrečném titulku „The End“, sáhnete bez zaváhání po navazujícím dílu Mumie se vrací z roku 2001.